środa, 13 marca 2013

Elektrociepłownia Żerań

Elektrociepłownia Żerań – to druga co do wielkości, pod względem ilości wytwarzanego ciepła, po Elektrociepłowni Siekierki, elektrociepłownia w Warszawie. Zakład jest własnością spółki PGNiG TERMIKA SA (poprzednia nazwa Vattenfall Heat Poland SA, a wcześniej Elektrociepłownie Warszawskie SA), oddany do użytku w 1954. Położony jest w północnej części miasta przy ul. Modlińskiej 15.
Po II wojnie światowej zapadła decyzja o budowie elektrociepłowni na Żeraniu w latach 1952-1956. Wobec braku doświadczeń w tej dziedzinie skorzystano z dokumentacji i urządzeń z ZSRR[1]. 21 lipca 1954 roku ruszyła pierwsza turbina[2], a w latach 1956-1961 dostawą energii cieplnej objęto pierwsze osiedla na Pradze, część Śródmieścia i Żoliborz. Kilka lat później rozpoczęła się budowa kolejnej elektrociepłowni EC Siekierki w południowej części miasta[1].
Elektrociepłownia dysponuje mocą cieplną 1561 MW i elektryczną 350 MW. Podstawowym paliwem jest tu węgiel kamienny.
Po modernizacji w latach 1997 i 2001 włączono do eksploatacji dwa ekologiczne kotły fluidalne, zwiększające efektywność produkcji i redukujące emisję pyłu, tlenków siarki i azotu, bez konieczności budowy instalacji zewnętrznych[3]. W roku 2012 siódmego września doszło do poważnej awarii i pożaru w części taśmociągów podających węgiel, zapalił się pył węglowy. Konieczne było odstawienie całej elektrowni, wyłączenie z pracy w sieci ciepłowniczej oraz energetycznej. Moc cieplna i energetyczna została skompensowana poprzez uruchomienie elektrociepłowni Kawęczyn, Wola oraz zwiększenie mocy do maksymalnej w elektrociepłowni Siekierki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz